vianočné prestieranie

a cely stol zhora

Najkrajšie sviatky v roku, sú pre väčšinu z nás, tie vianočné. A jedna z najkrajších chvíľ, ktoré k nim patria, je spoločné stolovanie, spoločné hodovanie za krásne prestretým stolom. Používame porcelán, ktorý vyberáme často len pri tejto príležitosti, k tabuli sa slávnostne oblečieme. A tak to má byť.

a cely stol zpredu

Ja začínam štedrovečerné prestieranie pripravovať aj deň dopradu, minimálne ráno, na Boží hod. Ale, aby sa mi všetko podarilo dokonale pripraviť, zladiť a hlavne stihnúť, je potrebné aby som začala s plánovaním trocha skôr. I keď si mysím, že krásne prestieranie pripravíme za pár minút a nemusí nás stáť skoro nič, to vianočné si zaslúži trocha viac pozornosti. Preto mám aj pre Vás pár rád a tipov, ako takéto prestieranie pripraviť.

a cely natoč.

a prest. z predu

Menovky

Je jasné, že všetci máme pri domácom stole svoje miesto aj cez rok, ale prečo nepripraviť takúto milú pozornosť, ktorá náš stôl dozdobí. A ak budete mať hostí, tí to určite ocenia, pri usádzaní sa tak vyhnete dohadovaniu, kto kde sedí, a vy určíte koho s kým posadíte, aby večer dopadol tak, ako sa patrí. (Tipy na jednoduché menovky aj s návodom nájdete pod článkom.)

Látkové servítky

Ja viem, že sú nepraktické ale rozhodne pôsobia slávnostnejšie. A sú ekologickejšie, tiež s nimi ušetríte. Ak nemáte po ruke látkové použite papierové, ale poohliadnite sa po slávnostnejšej verzii, než sú obyčajné biele.

a prestieranie det. ocino

Stredová dekorácia stola

Väčšinou dávame do stredu stola misy s jedlom, ale v tento slávnostný deň si vyrobte krásnu dekoráciu na stred stola. Nemusí byť nijak náročná na prípravu a ani nákladná. Niekedy stačí zájsť do lesa alebo do záhrady a pár vetvičiek alebo čačina budú stačiť. Doplníte ju ovocím a získate naozaj krásny a pôsobivý výsledok.

a prest. det. sviečky

Všetko zladiť

Výzdoba stola by mala ladiť s celkovou výzdobou bytu, alebo miestnosti, kde budete jedlo servírovať. Najlepšie je zvoliť 2 alebo tri základné farby, kotré vychádzajú z najdôležitejšej časti celého prestierania. Ja volím podľa obrusu alebo stredovej dekorácie. Ak mám výraznú farbu obrusu, zbytok dekoračných prvkov volím skôr v neutrálnych farbách. Malá rada – farby pri jedle hrajú tiež svoju rolu v tom, ako nám jedlo chutí, a ako sa pri stole cítime.

a astol 1

Jedlo je srdcom každého stola

Áno, to najdoležitejšie je vždy jedlo, ktoré nás spája a vytvorí tú správnu atmosféru. Každá domácnosť opatruje svoje vzácne a staré recepty, ktoré sa pripravujú len na štedrý deň. A aj jedlo ktoré servírujeme by malo byť krásne, tak ako celý stôl.

a prest. horia sviečky

Postup výroby menoviek

  • prirpavte si – papier, nožnice, lepidlo, škoricu, fixu, tavnú pištol, ztuhu, vetvičky
  • z papiera si vystrihnite trojuholníky – tvar stromu
  • napíšte mená, ak máte malé deti, ktoré nevedia čítať, použite pečiatky, npr. Zvieratko, ktoré má dieťa rado, aby vedelo kde sedí
  • prilepte pomocou tavnej pištole škoricu k stromčeku
  • priviažte ozdobnou ztuhou k vetvičke

a prest. koláž diy

a presteranie hot. menovky

a prestieranie det. ocino

a cely stol 1

Želám krásne a pokojné sviatky v kruhu vašich milovaných

S láskou pripravila Tina

Tina

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *