vianočné pečivo – ako na to ?

Milujem vianočné pečenie. Vôňu ktorá je nezameniteľná, chuť ktorá je výnimočná. Pečiem už dlho, a už to pre mňa nie je taká záhada a trápenie ako na začiatku. Ale trvalo to dlho, určite to nešlo hneď, aspoň nie všetko. Boli aj vianoce keď sa niečo vyhodilo, nedalo jesť, nezmäklo ani do  Veľkej noci … .

a cukroví miešanie rukov

Ideálne je, tak ako pri príprave čohokoľvek iného, keď začnete tým že si dobre premyslíte čo chcete upiecť. Koľko toho upečiete, aké príchute zvolíte ? Nie je nič horšie ako vyhadzovať zbytky po vianociach. Moja dnešná ukážka 4 druhov, u nás najobľúbenejších, je typickým príkladom klasického vianočného pečiva. Jeho základom je maslo, nikdy nepoužívam rastlinné tuky ani iné náhražky.

Čo sa týka ingrediencií, okrem spomínaného masla, dbajte hlavne na kvalitu, radšej než na množstvo. Vianoce si zaslúžia to najlepšie. Dobré kakao, kvalitnú čokoládu s vyšším obsahom kakaa, domáce orechy, domáci lekvár, med a pod.. Možno si poviete že je to jedno ale verte mi, rozdiel tam je.

a cukroví maslo

Tieto naše štyri obľúbené a najpečenejšie sú z klasický maslových ciest, zvaných tiež krehké cestá. Takéto cesto sa používa na pečenie drobného čajového pečiva, lineckého a na vyloženie malých formičiek. Je možné si cesto pripraviť niekoľko dní dopredu. Cesto ktoré je odležané pár dní sa lepšie spracováva, lepšie sa upečie. Upečené a neplnené, v chladnom prostredí vydrží aj dva týždne. Ale ja neodporúčam aby sa pieklo nejak veľmi skoro. Ideálne je, keď sa začne dva týždne pred Štedrým dňom.

a cukroví na stole ingred

Suroviny

Základnými surovinami sú – maslo, múka, cukor, vajce. V zásade sa potom mení len pomer alebo sa pridávajú príchute – orechy, kokos, mak, kakao … To aký je pomer medzi jednotlivým surovinami určuje aký bude výsledok, či je cesto vhodnejšie na plnenie formičky alebo vykrajovanie a pod. Ak sa pomer nedodrží, alebo nejak zmení, môže dôjsť k roztečeniu, lámaniu a iným pohromám. Preto je u pečenia tohto typu sladkého tak dôležité dodržať predpísané pomery. Časom keď získa človek prax a skúsenosti, je možné pripravovať cesto aj odhadom, intuitívne, pretože už viete “ako to má vypadať”. Ale na začiatku to neodporúčam. Je možné do takého cesta pridávať aj nastrúhanú kôru, mleté mandle a pod. Niekedy je v recepte uvedené aj mlieko alebo prášok do pečiva.

a cukroví misa kitchenaid

Pomôcky

Základom je plech, dobrý plech, s nepriľnavým povrchom. Ušetrí Vám čas aj peniaze.  Alebo použite papier na pečenie. U lineckého môžete jeden a ten istý papier použiť viackrát. Ak je čistý. Medzi jednotlivým plechmi do rúry by ste mali počkať kým je plech studený a až potom naň dávať ďalšiu várku. Vykrajovátka nemusíte umývať, stačí ak ich poriadne poutierate do papierovej utierky. Ak ich chcete predsa len umyť, napustite do väčšej misy jarovú teplú vodu, a vložte formičky. Chvíľu nechajte vymočiť a potom dobre opláchnite. Formičky ktoré sa plnia sa neumývajú. Umyte ich len  raz, keď si ich kúpite, a sú nové. Potom ich vymažte pred prvým pečením maslom. Po každom pečení ich vytrite, vyčistite, papierovou utierkou alebo servítkou. Ak by ste ich umývali, nešlo by vám cesto po upečení, pri vyklopení, von.  Občas sa to môže stať, ale základ je neumyť a keď už je to nutné,  tak vytrieť roztopeným maslom.

Tieto cestá sa dajú veľmi dobre spracovať rukami. Ale ak máte foodprocessor výrazne vám prácu zrýchli a uľahčí.  Vždy začnite miešaním suchých ingrediencií a potom pridávajte zbytok – vajíčka, maslo … Platí to pre ručné spracovanie aj pre foodprocessor.

a cukroví oriešky formička

Cesto

Hotové cesto zabalte do fólie. Označte lepiacou páskou. Pre lepšiu orientáciu si napíšte aké je to cesto, a kedy ste si ho pripravili. V chladničke skladujte maximálne týždeň (hlavne ak je v ceste použité vajíčko alebo žĺtok). Ak chcete môžete cestá dať aj do mrazničky. Pred pečením je nutné cesto vybrať včas, aby malo tú správno teplotu pre spracovanie. Linecké cesto si vždy ukladám už zploštelé aby sa lepšie vaľkalo a nebolo treba dlho čakať. Cesto je možné rozdeliť na menšie časti a časť ktorú napoužívate dať späť do chladu.

a cukroví cestá valčeky

Pečenie

Krehké cesto je nutné piecť pri správnej teplote, inak sa neprepečie a za pár dní sa zkazí. Pečenie závisí od hrúbky na ktorú ste vyvaľkali cesto, alebo od toho ako ste natlačili formičky. Väčšinou sa čas pohybuje od 10min do 15 min. Prvú várku sledujte, a vyberte podľa toho kedy sa upečené cesto začne zfarbovať na okrajoch do hneda – to by mala byť známka toho že je upečené. Po vybratí z rúry sú všetky cestá krehké a mäkké. Ku “zatvrdnutiu” dojde tým ako cesto chladne. Teplota rúry by sa mala pohybovať okolo 180°C.

a cukroví oriešky na plechu

Plnenie a zdobenie

Základnou surovinou v prípade vianočného pečiva je samozrejme lekvár. Domáci lekvár, ktorý sme si navarili v lete alebo na jesenň. Na linecké sa najlepšie hodí kyslý ríbezľový, ale ja mám rada aj černicový. Plniť môžete aj maslovými krémami, varenými krémamy, nutellou  a pod.  Niektoré druhy je možné ozdobiť orieškami, čokoládovou polevou, kokosom a pod.

Skladovanie 

Krehké cesto by pred podávaním malo chvíľu odpočívať. Ak máte koláčiky napečené a do vianoc ešte ostáva pár dní, najlepšie ich uskladníte v krabici, v chladnom počasí na balkóne. Alebo v špajzke kde je teplota max. 10°C až 15°C. Ak už máte pečivo naplnené, musíte ho skladovať v chlade, ideálne v chladničke. Ale ak nie je naplnené maslovou plnkou je možné ho skladovať aj na balkóne, pri teplote do 10°C, a pod.

a cukroví det. lineck.

 

Recepty :

Linecké koláčiky :

400g hladkej múky

330g masla

200g práškového cukru

1 bal. vanilkového cukru

1 vajce

trocha citrónovej kôry (nemusí byť)

a cukroví linecke koláž

Oriešky:

Oriešky sú našim rodinným pokladom, aspoň pre mňa. Recept je od prastarej mami. Je v maďarštine a pečie sa u nás každý rok.

a cukroví starý recept

300g hladkej múky

100g mletých orechov

150g práškového cukru

220g masla

20g kakaa

1 lyž. rumu

1/2lyžice šťavy z ciróna

Plnka do orieškov :

1 puding (uvariť podľa návodu + 2 lyžice maizeny)

250g masla

200g práškového cukru

1 bal. vanilkového cukru, alebo 2 lyžičky vanilk. extraktu

Uvarím puding podľa návodu + maizena, nechám dobre vychladiť, chladím prikrytý utierkou a občas zamiešam, aby sa netvorila kožka. V mise vyšľahám maslo s cukrom a vanilkou, potom postupne pridávam vychladený puding, dobre vyšľahaným krémom plníme oriešky.

a cukroví oriešky

Rohlíčky :

170g hladkej múky

60g práškového cukru

60g mletých orechov (vlašských)

1 bal. vanilkového cukru

110g masla

1 vajíčko (malé)

a cukroví rožky koláž

Kokosovo lekvárové koláčiky :

200g hladkej múky

200g strúhaného kokosu

100g práškového cukru

200g masla

1 vajíčko

lekvár na plnenie

Cesto zpracujte klasicky, nechajte odležať. Potom tvarujte guľky, ukladajte ich na plech. Pomocou varešky zploštite guľky a vytvrote v nich jamku do ktorej dáte lekvár. Na plnenie používam sáčok na zdobenie bez násady. Lekvár sa tak lepšie dostane do jamky, a len tam :).

a cukroví kokos. koláž

a cukroví na stole mixer aj text

Želám Vám aby sa všetky recepty ktoré vyskúšate podarili, ale hlavne, aby ste mali doma kľud, pohodu a veľa lásky, aj pri pečení :)

tina

 

 

 

 

Tina

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *