vianočné nepečené koláčiky

Krásne na vianociach je to spojenie starého a nového. Tradície a zvyky, ktoré sa ešte len utvárajú. Každý rok vymyslím niečo nové, kde sa to pekne spojí. Ja som pátrala po nejakom starom recepte, ktorý by bol jednoduchý a nepečený. Našla som asi jeden z najlepších sladkých receptov. A to nové môže byť ozdoba na koláčiku, čokoláda, ktorá sa v minulosti u nás nepoužívala. Tvary ktoré sú moderné a pod.

a nepeč. na sebe

Tento recept vystihuje presne to, aké boli recepty v minulosti, aké ingrediencie sa používali a ako sa k pečeniu v čase vianočnom pristupovalo. Bolo to jednoduché, dnes by sme povedali minimalistické. Je tu použitá len múka z orechov, cukor a lekvár. Orechy boli v zime veľmi často používanou ingredienciou. Tak isto lekvár, sú to potraviny, ktoré mala každá gazdinka v špajze, a pri pečení používala najviac. Cukor bol vzácnejší, ale vo vianočnom období sa nešetrilo a ľudia si dopriali, samozrejme ak mohli. Spojením týchto troch ingrediencií nám vznikne dokonalý koláčik, cukrovinka, ktorá chutí a vonia presne ako vianočné dobroty majú.

a nepeč. plocha

Zvládne ho pripraviť každý, dokonca si myslím, že to chce detské ruky ktoré sa s tým pekne popatlajú a budú mať radosť z tvorenia. Usušené sa dajú pekne zabaliť a podarovať. Pripraviť sa dajú v priebehu celého adventu, v krabici si na štedrý večer počkajú a nepokazia sa.

Suroviny:

100g mletých mandlí (mandlovej múčky)

220g práškového cukru (ja som použia hnedý mletý) + na vaľkanie

2 lyžice lekváru/marmelády (najepšia je ríbezľová alebo šípková)

ak treba tak 1 až 2 lyžice šťavy z pomaranča

V mise si zmiešame cukor a múku, pridáme lekvár. Zamiešame, ak je cesto veľmi suché tak pridáme lyžicu alebo dve pomarančovej šťavy. Závisí to od konzistencii lekváru. Všetko dobre premiešame, hotové cesto vyvaľkáme, podsypávame cukrom aby sa nelepilo. Vykrajujeme rôzne tvary a dáme sušiť na pečiaci papier. Suší sa cca 24 hodín, ale závisí to aj od hrúbky na akú vyvaľkáme. Ideálna hrúbka je 4 až 5 mm. Môžeme dozdobiť jedlými cukrovými ozdobičkami.

a nepeč. zmes plus lekvár

a nepeč. na podložke

a nepeč. na vysku

a nepeč. na plechu

a nepeč. det.

a nepeč. na širku

Krásne a tvorivé dni vám prajem

S láskou pripravila Tina

Tina

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *