slaný veniec a novoročné prianie

a aveniec mašla

Prvý recept v tomto roku, bude slaný a bude ešte v tvare vianočného venca, ťažko sa lúčim s vianocami.

Na druhú stranu mám rada začiatky, tak ako skoro každý, aj ja rada bilancujem, plánujem, občas si dám predsavzatie. Často na začiatku nového prejdem v diáry aj ten starý rok, naposledy si vzpomeniem čo sa podarilo, čo som splnila a čo nie. A viem, že ak som splnila aspoň 30% plánov som na tom dobre. Podľa vedcov nie sme veľmi schopní plniť viac :). Čo ma vždy upokojí. Nie žeby som nemala ambície pracovať na 100%, plniť všetko, ale úplne všetko, zapísané v diáry, skôr sa snažím byť realistická a držať sa pri zemi.

Pravda je aj to, že rada snívam o veľkých veciach, lebo bez snov nie sme nič. Tým sa líšime od ostatných tvorov, že máme svoje sny. Niekedy nereálne a niekedy len také obyčajné. Ale tie nás väčšinou posúvajú ďalej viac, než naše predsavzatia a sľuby. Kôli snom sme ochotný prekonať našu komfortnú zónu, tvrdo makať, nevzdávať. Kôli sľubom priateľke, rodine, len málokedy vydržíme až do konca.

Moja rada preto znie – SNÍVAJTE. A choďte za svojimi snami. To je tá najlepšia motivácia a to najlepšie predsavzatie. Tak, ako dieťa, ktoré sníva že sa stane smetiarom, snívajte aj vy. A nenechajte si nikým a ničím svoje sny zničiť. Nevzdajte sa ich kôli nikomu a ničomu. Keby sme deťom dovolili byť tým, o čom snívajú bol by svet oveľa,ale oveľa krajšie miesto pre život.

a aveniec ja s formou

A teraz už k receptu :)

Je to veniec zo slaného, pizzového cesta. Pridala som krájané olivy a sušené paradajky. Vznikne tak krásne jedlo na víkendovú večeru, kde vám stačí len tanier čerstvej zeleniny a dobrý olivový olej.

Ingrediencie

500g hladkej múky

1 sáčok susšeného droždia

300 až 350 ml vlažnej vody

2dcl olivového oleja + na vymazanie formy a potretie cesta

2 lyžičky soli

100g nakrájaných olív

100g sušených alebo polosušených paradajok

Postup

V mise zmiešame všetky ingrediencie okrem  paradajok a olív. Vymieste si vláčne cesto. Prikryte ho fóliou alebo utierkou a nechajte pri izbovej teplote kysnúť 1 hod.

Rúru si predhrejte na 220°C. Formu na tortu vytrite olivovým olejom, ja som dala do stredu zapekaciu misku aby som zachovala tvar venca aj pri pečení. Aj tú misku potrite olejom.

a aveniec forma vamzaná

a aveniec nakrajané

Vykysnuté cesto rozdelte na dve časti. Do jednej zamiešajte olivy, do druhej paradajky. Z každého cesta tvarujte guľky a dávajte vedľa seba do formy na pečenie. Na koniec potrite olejom. Nechajte ešte 20min kysnúť.

a aveniec vo forme pred peč.

Pečte 35min, alebo kým povrch venca nie je do hneda.

a aveniec det forma

a aveniec ja ruka

a aveniec det. venca

Majte tie najdivočejšie sny a chodťe si za nimi. Plnte si ich, aby ste boli šťastný a potom budú šťastný aj vaši blízky a ľudia okolo vás.

S láskou Tina

Tina

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *