pletenec vanilkovo šafránový

pletenec vanilka safran 001Tento príspevok je možno viac o prezentovaní, fotení a zkúšaní nových chutí. Ale občas sa rada nechám uniesť krásou jedla, jeho prípravy a výsledku ktorý je niekedy nečakaný. Na Veľkú noc rada pečiem pletence, mazance, sladké žemle a pod. Tento rok som chcela vyskúšať niečo nové – chuťovo nové. A tak som vsadila na šafrán. Je to vzácne korenie, so špecifickou voňou, dokáže nielen výborne ochutiť ale aj zafarbiť pokrm. Má afrodiziakálne, ževraj, schopnosti a pri užití väčšieho množstva može sposobiť bolesti hlavy, takže radšej s mierou. Občas ho rada používam do rizota. Ale do sladkého jedla som ho nikdy predtým nepoužila. A prišlo mi to fajn, je jar, krokusy medzi ktoré šafrán patrí kvitnú práve teraz. Odborne Šafran siaty :). Náš šafran, korenie, dozrieva na jeseň a jeho zber je náročný, je možný len ručne. Zbierajú sa blizny z kvetu. To z neho robí najdrahšie korenie sveta v súčastnosti a platilo to aj v minulosti.

pletenec vanilka safran 002 pletenec vanilka safran 003Použila som základný recept na pletený sladký veľkonočný koláč, ktorý som dochutila šafránom a vanilkou. Úprimne sa mi na ten veniec príliš rozliezol a nevypadal tak ako som dúfala na začiatku že bude. Ale nie vždy je všetko dokonalé, a viac menej platí že ak to aj nevypadá na jedničku chutí o to lepšie. A tentokrát to platilo na 100%. Skvelá chuť, nie príliš sladká, jednoducho delikátna :)

 

Na cesto potrebujete:

440g hladkej múky

100g krupicového cukru

2 vajcia + 2 na ozdobu venca

250g masla

25g droždia

350ml plnotučného mlieka

štipka soli

pol lyžičky šafránu

vanilkové semiačka z jedného lusku vanilky

30g masla + lyžica medu – na potretie pred pečením

pletenec vanilka safran 004 pletenec vanilka safran 005

 

 

 

Rúru si predhrejte na 180°C. Pripravte si kvások, do časti vlažného mlieka rozdrobte droždie a pridajte jednu lyžičku cukru, nechajte odpočívať cca 10min, kým kvások nenabehne.

 

Do misy od mixéru dajte múku, štipku soli, cukor, premiešajte a potom pridajte pripravený kvások, vajíčka a vlažné mlieko v ktorom ste nechali šafránové blizny chvíľu postáť. To umožní aby sa z nich začala pomaly uvolňovať voňa a farbivo. Potom postupne zapracujte cesto, ktoré miesite v mixéry cca 5 min na stupni 4 (KitchenAid). Vymisené cesto je vláčne, mäkké a hladké. Nechajte na teplom mieste vykysnúť hodinu.

pletenec vanilka safran 007 pletenec vanilka safran 008 pletenec vanilka safran 009

 

 

 

 

 

Na pracovnej podložke si cesto rozdelte na tri časti a tie zapleťte do vrkoča ktorý stočíte do tvaru venca. Dajte na plech vyložený papierom, ak chcete ozdobte surovými vajcami, možete dať 4 alebo dva, ofarbené alebo len tak, ako sú. Pri pečení sa uvaria a dajú sa normálne zkonzumovať. Veniec potrite roztopeným maslom s trochou medu.

 

pletenec vanilka safran 010 pletenec vanilka safran 011 pletenec vanilka safran 012

 

 

 

 

 

 

 

Nechajte ešte 20 min na plechu podkysnúť a potom pečte asi 45 min. Ak by začal veniec veľmi hnednúť zakryte ho alobalom a tak dopečte. Po vytiahnutí z rúry ho možete znova potrieť zmesou masla a medu.

pletenec vanilka safran 013 pletenec vanilka safran 014

 

 

 

 

 

No musíte uznať že jeho výzor nie je veľmi reprezentatívny ale keby ste ho ochutnali tak by vám to nevadilo :) Jednoducho jeho krása bola niekde inde nie vo výzore, takže sa toho nebojte a vypekajte aj keď sa to nie vždy podarí podľa vašich predstáv. Najdoležitjšie je aj tak hodnotenie od tých ktorý jedlo jedia a keď sú oni spokojný tak je to ok. Ale nechcem tým tvrdiť že na vzhľadu nezáleží len že by nás jeden nepodarený pokus nemal odradiť ale naopak. Musíme to brať ako výzvu stále na sebe pracovať a zlepšovať sa.

pletenec vanilka safran 015

 

 

 

 

 

 

 

Príjemné a úspešné predveľkonočné vypekanie a vyváranie a spokojených stravníkov …

xoxo tina

rado

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *