pagáče alá škvarkové čiže vegánske

Dlho sme ich nemali, škvarkové pagáče, a tie sa u nás tešia, tešili, veľkej obľube, tak som musela prísť s vegánskou verziou. Pagáče sa u nás pečú na výlety, na dlhú cestu domov na Slovensko, na túry, pri rôznych rodinných oslavách a pod. Je veľa príchutí a druhov pagáčov (syrové, zemiakové ), ale asi najobľúbenejšie sú tie škvarkové, dlho vydržia mäkké a šťavnaté.

a pagace misa text

Nahradiť škvarky bola moja úloha a myslím že sa podarila úspešne splniť. Použila som cibuľku a tofu. Chuťovo to nie je to isté, nebudeme sa tváriť že áno, ale je to rovnako vynikajúce. Nebojte sa experimentovať, to som si znova potvrdila.

a pagace z hora čierne lep.

Základ je klasické kysnuté cesto, ktoré sa potre zmesou z cibuľky a tofu, poskladá sa, aby pekne lístkovalo a potom vyvaľká. Vykroja sa kolieska a potom už len šup do rúry a pečieme.

a pagace cesto v mise

Suroviny:

1 sáčok sušeného droždia

500g hladkej múky

4 dcl rastlinného mlieka

1 dcl slnečnicového oleja

2 lyžičky soli

na náplň :

1 balenie údeného tofu

1 menšia cibuľka

slnečnicový olej

soľ

Pripravte si kysnuté cesto – v mise zmiešajte všetky ingrediencie a v mixéry mixujte kým nemáte hladké a pružné cesto. Mlieko prilievajte postupne, niekedy ho použijem všetko a inokedy mi kus ostane. Prikryté cesto nechajte asi hodinu kysnúť na teplom mieste.

a pagace tofu

Kým cesto kysne pripravte si náplň – údené tofu nakrájajte na kocky, cibuľku tiež. dajte ju na rozohriaty olej, osolte a keď ej mäkká pridajte tofu. Chvíľu smažte ale len tak aby bola zmes trocha hnedšia. Odstavte a nechajte vychladnúť.

a pagace zmes cibula tofu

Rozohrejte si rúru na 200°C. Plechy  vyložte papierom na pečenie. Vykysnuté cesto vyvaľkajte, potrite náplňou, poskladajte a znova cesto vyvaľkajte na hrúbku asi 1,5 cm. Vykrajujte kolieska, pomocou vykrajovátka alebo pohára, preneste na plech a pečte cca 25min.

Skladanie cesta – vyvaľkajte si obdĺžnik, tak že dlhšie strany sú od vás na výšku. Prekladať začnite pravou stranou ktorú preložte do poloviny, a na ňu položte cesto z ľavej strany. Potom okraj ktorýrý máte ďalej od seba položte do polovice cesta, a spodnú hranu tiež, výsledný tvar ešte raz prehnite k sebe. Výsledok by mal vypadať ako na obrázku dole.

a pagace poskladane cesto

a pagace pred pečením plech

a pagace hotové na plechu

a pagace det. v mise

a pagace na čiernom

a pagace text det cierne

a pagace misa det.

a pagace det. n asebe

Dobrú chuť

S láskou Tina

Uložit

Tina

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *