ovsený koláč

Dnes sa pozriem torcha viac na OVOS (ovos siaty), ktorý najčastejšie používame v podobe ovsených vločiek, ale jeho využitie je naozaj všestranné. Nie len na sladké jedlá ale aj slané.

Ide o obilovinu, ktorá sa v našich končinách konzumuje už veľmi dlho. Mlela sa  z nej múka, pieklo sa pečivo. Celé zrná sa konzumovali ako príloha. Sila ovsa je vo vysokom obsahu bielkovín a hlavne vlákniny. Dokonca sú známe upokojujúce účinky na našu nervovú sústavu. Pripravoval sa z neho ovsený nápoj pre ľudí s poruchou spánku, zlými snami a pod. Je dokázané, že účinkuje aj na zmiernenie depresie a nervozity. Mali by ho jesť hlavne študenti v skúškovom období lebo znižuje únavu a stres.

Obsahuje aj vitamíny a minerály. Spomeniem len vysoký obsah železa, fosforu, vitamínu B1.

Je výborný v kombinácii so strukovinymi. Získame tak na proteiny bohaté jedlo.

a oves kol. 1

V dnešnom recepte som použila ovsenú múku aj ovsené vločky. Ovocie som mala ešte mrazené, ale za chvíľu sa na trhoch, alebo v záhradkách objaví aj čerstvé.

Na spodnú vrstvu:

100g kvalitného rastlinného masla alebo margarínu

150g hladkej ovsenej múky

Na ovocnú náplň:

200g rebarbory

200g jahôd

100g agávového sirupu

3 lyžice škrobu

cca 50ml vody

Na drobenku:

50g tuku

75g jemných ovsených vločiek

50g hnedého cukru

50g ovsenej múky

Postup:

Na korpus si zmiešame tu s múkou a natlačíme ho do formy o rozmeroch 20cm. Dáme na 20min do chladu a potom predpečieme si ho 20min v rúre vyhriatej na 180°C. Kým sa nám pripravuje korpus, uvaríme si náplň. Do väčšieho hrnca alebo hlabšej panvice dáme ovocie, vodu, škrob a sladidlo, miešame kým zmes nezhustne. Časť ovocia môžeme pridať až po uvarení. Je lepšie keď je ovocie nakrájané na menšie kúsky. Uvarenú zmes dáme na predpečený korpus. Pripravíme si drobenku, do misy si dáme všetky suroviny a prstami zpracujeme na drolivú zmes. Ňou rovnomerne posypeme ovocnú náplň. Dáme do vyhriatej rúry na 180°C na 25 min zapiecť. Najlepší je keď po upečení chíľu postojí. Nelakajte sa, nie je veľmi fotogenický a ani sa nekrája dobre, ale chutí tak, že ho väčšinou rodina vyje veľkou lyžicou z formy :).

a oves kol. výrez

a oves kol. 2

a oves kol. odk.

a oves kol. odroj.

Želám dobrú chuť

S láskou Tina :)

 

 

 

 

 

Tina

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *