naše veganstvo – prečo vlastne

Rozhodla som sa, že napíšem a zverím sa vám s  tým, prečo sme prešli na veganstvo – rastlinnú stravu. Čo nás k tomu viedlo a či sa plánujeme takto stravovať dlhodobo, navždy, alebo len na chvíľu. To sú otázky, ktoré dostávam a tak sem svoje odpovede píšem. Obrázok si spravíte sami a len čas ukáže, ako to celé dopadne.

a ja na deke

V poslednom období sa často objavujú články na tému vegánstvo – ako módna záležitosť. Asi je to pravda, súdiac podľa toho čo vidím, počujem a čítam vo svojom okolí. Tak, ako bezlepková diéta, nízko sacharidová diéta, diéty bez cukru, “avokádové raňajky” a všetko toto, je to len módna záležitosť. I keď ja by som to nebrala nejak tragicky a nepohoršovala by som sa nad tým. Svedčí to hlavne o jednom  – ľudia premýšľajú o tom čo jedia a čo to s nimi robí. A to bol aj hlavný dôvod k tomu, aby sme sa my doma (s manželom), zamysleli nad tým, čo jeme a či je to správne a či nám to neškodí a keď tak, prečo. Ja sama trpím vysokým krvným tlakom, na ktorý som dostala lieky s tým, že je to zrejme už na celý život. A s týmto sa ja nehodlám zmieriť.

Začala som pátrať, čítať, pozrela som si nejaké filmy, zašla do obchodov so zdravou výživou, kde boli ďalšie zdoje informácií v podobe časopisov, letákov a pod. Prešla som si weby, blogy a začala sledovať ľudí, ktorí žijú a stravujú sa inak, kľudne to môžeme nazvať alternatívne. Prišli otázky, prišli odpovede a s nimi aj naše rozhodnutie. S čistou hlavou sme sa rozhodli, a samozrejme po dôkladnom zvážení a rodinnej diskusii, že prejdeme na čisto rastlinnú stravu. To znamenalo vzdať sa nie len mäsa, ale aj mlieka, mliečnych výrobkov, syrov, vajec. Pre mnohých asi nepredstavitelné a pred nejakou dobou aj pre mňa. Ale to, ako som sa to ráno po prebudení cítila sa dá opísať slovom – OSLOBODZUJÚCO. Cítila som úľavu a mala som pocit akoby som zahodila všetko nepríjemné čo ma ťažilo. Táto úľava je vo mne stále, niekedy je to dokonca pocit čistoty. Cítim sa ľahšia a voľnejšia. Viem že robím dobre, že moja úloha je, aby svet bol lepší a krajší, aby boli naše deti šťastné. Znie to pateticky, ale rozhodla som sa, že je mi jedno, kto si čo o tom myslí. Je mi jedno, aké komentáre sa objavia, aké hodnotenia dostanem.  Mnoho článkov, ktoré som kedy chcela napísať som nenapísala, lebo som sa bála čo na to ľudia, čo na to povedia v tom malom mestečku odkiaľ pochádzam a kde žijú ľudia na ktorých mi záleží. Ale práve preto, že mi na týchto ľuďoch záleží sa nesmiem báť povedať, čo si myslím a prečo si to myslím.

Ale späť k téme prechodu na vegánstvo – rastlinnú stravu.

Keď zistíte a vidíte ako to funguje v mäsopriemysle a mliekárenskom priemysle a odhodíte klapky z očí,  prestanete sa alibisticky skrývať za mäsko v igelite ktoré už nemá oči, za mliečko v krabici na ktorej je usmiata kravička. Keď si priznáte že sa to týka aj vás, i keď ste len kvapkou v mori –  nie je inej cesty. Keby tak niekto zabil a takým spôsobom upravil vášho miláčika, asi by ste boli mierne povedané –  nešťastní. Keď sa utrpenie netýka nás samotných, bezprostredne, s kľudným svedomím ho tolerujem, prehliadame a tvárime sa že sa nás netýka, že o ňom nevieme a neexistuje.

Týmto nechcem nikoho obracať, ani presviedčať aby sa dal na rovnakú cestu. Ani mňa by nikto pred tým nepresvedčil. Každý sa na tú cestu musí vydať sám. Ani my sme nenútili naše deti, aby do toho šli s nami. Ale nakoniec šli, dievčatá len čiastočne, v škole jedia v jedálni aj mäso a mliečne jedlá. Nepustili sme im film, ani sme inak neagitovali, len sme im ľudsky popísali naše dôvody. A neboli to len dôvody etické, ktoré nás trápia ale rovnako aj naše životné prostredie, ktoré trpí vďaka našej nekonečnej túžbe po ohromnom množstve jedla, pochutín, ktoré k nám musia voziť a my sa dáme stále a stále zlákať na tie rečičky o tom ako ich potrebujeme. Nepríde nám divné, to množstvo morských rýb, ktoré je v obchodoch stále, to množstvo mäsa z druhej strany zemegule. A my len jeme, papkáme, potom nahodíme diétku a pokračujeme. A tieto krysie závody je to, čo nás ničí, naše zdravie, našu planétu a generácie po nás budú nešťastné a nechápavo krútiť hlavou a dumať, prečo sme boli takí zaslepení a egoistickí. A keďže to budú aj deti našich detí, som za to, aby sme v tom nepokračovali. Aby sme prijali zodpovedanosť a prestali si užívať nad rámec našich možností. Aby sme  žili aspoň trochu tak, aby sme jedného dňa mohli povedať – robila som čo som mohla.

Aj keď sme len kvapkou v mori je to naše more, naše životy a naša budúcnosť, o ktorú by nám malo ísť.

Jesť menej, lepšie, kvalitnejšie, to je to, o čo by nám malo ísť. Existujú štúdie ktoré sa zaoberajú vplyvom živočíšnej stravy na naše zdravie – krásne to popisuje doktor Ruediger Dahlke vo svojej knihe Strava pro klid v duši. Rozoberá tu, okrem iného, štúdiu, ktorú spravili doktory (Campbell) v Amerike a ktorá jasne ukazuje na to, že rastlinná strava je riešením na mnohé civilizačné choroby, a to bez liekov. Tých dôkazov je ohromné množstvo, a dnes v dobe internetu, je len otázkou pár minút kým sa k nim dopracujete.

Krásne sa tejto téme venuje aj film Radeji vidlicky nez noze .

Dlho som váhala a premýšľala o tom či ísť s pravdou von, či o tom písať, ale … Jednak moje recepty už teraz nebudú obsahovať mieko, vajíčka, syry, mäso. A myslím že by bolo fér, aby bolo jasné prečo. Viem že propagovať veganstvo sa považuje za veľmi radikálnu vec. A samotný vegáni sú popisovaný ako militantný fanatici. Ale nech. Veľmi my v tomto smere pomohol Moby – jeho insta profil . Nehandbí sa za svoje názory, propaguje ich a je ochotný ich aj presadzovať. A už je to niekoľko rokov. Takto je to s mnohými, ktorí idú na trh s kožou. Asi je to jednoduchšie keď ste slávny, ale asi ani tak, to nie úplne jednoduché. Vždy bude existovať niečo ako mainstream, hlavný prúd, ktorému sa chce rovnať väčšina a akékoľvek vybočenie môže znamenať, že o vás ani pes neštekne :) alebo nebudete zaujímavý pre tých správnych ľudí.

Ešte vám sem pridám pár štatistík pre zaujímavosť :

  • 56 miliard zvierat je ročne zabitých na jedlo
  • živočíšna výroba je zodpovedná 51% za skleníkové plyny (automobilová doprava len 13%)
  • živočíšna výroba je zodpovedná za 91% klčovanie Amazonského pralesa
  • každý jedinec ktorý neje zvieratá ročne zachráni cca 371 až 582 zvierat
  • vďaka výlovu rýb sú v oceánoch tzv. Zóny smrti (nie je tam žiadny život)
  • 1/3 zemského povrchu je pvyužívaná na živočíšnu výrobu
  • živočíšna výroba je zodpovedná za znečistenie vôd
  • vedci sa domnievajú že v roku 2048 nebude v oceánoch žiadna ryba

a akošík

Chcem poďakovať môjmu manželovi bez ktorého by som dnes nebola tam kde som, ktorý ma v tomto podporil a podporuje a verím že to spolu dokážeme. Robíme to pre naše deti. Pre našu budúcnosť. Pre všetkých a všetko čo máme radi.

A ešte jedna častá otázka – Či nám niečo nechýba, nemáme na niečo chuť ? – nie, zatial nič :)

Štastie sa aj tak nedá zjesť ani kúpiť.

Ďakujem pekne za prečítanie a ak máte názor alebo myšlienku, neváhajte sa o ne podeliť.

S láskou Tina

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Tina

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *