dalamánky s domácou nutellou

a dalamanky natret. leps. det.

Domáce pečivo je u nás často, častejšie v poslednej dobe, keď sa snažím nákupy minimalizovať, hlavne tie, kde s nutnými vecami kupujem aj to, čo nepotrebujem. Napríklad plastové sáčky, krabičky, plastové obaly u kozmetiky alebo čistiacich prostriedkov. Nie je to ľahké, ale je to potrebné. Dôvodov je hneď niekoľko a opisovať ich tu dnes nechcem, sú ľahko dohľadatelné na internete – plast je všade a o plaste všade, sa  aj všade píše. A často si to ľudia len prečítajú a nič nezmenia.

a dalamanky na prkne

Ale ja mám dnes na srdci recept na domáce dalamánky a na domácu nutellu, na tú som sa chystala dávno, veľmi dávno. Obidva recepty sú krásne jednoduché a hodia sa k sebe. Dalamánky som vždy rada kupovala, ale dnes mi vadí aj to, že sú na 99% zo zmrazených polotovarov. Preto pracujem usilovne na svojom domácom recepte a toto je jeden z mojich vydarenejších pokusov. Nutella je dokonalá, veď na rozmixovaných orieškoch, cukre a kokosovom oleji čo môžem byť zlé ? Ja som pridala aj trocha karobu miesto kakaa ale ak chcete kľudne tam dajte kakao. Karob má svoju špecifickú chuť a nemusí každému chutiť. Podľa mňa je ale lepší, chutnejší, zdravší :).

a dalamanky na zemli

Na dalamánky –

290g žitnej celozrnnej múky

200g hladkej pšeničnej múky

20g dorždia alebo 1 sáčok sušeného droždia

1 lyžička cukru

300ml vody

2 lyžice oleja

1 lyžička soli

2 lyžičky chlebového korenia

Začnite prípravou kvásku – v mise zmiešajte dorždie cca 50g z každej múky, 100ml vody, cukor premiešajte a nechajte hodinu nakysnúť. Po hodine do misy pridajte postupne ostatné ingrediencie a vymieste cesto v robote, prikryte ho a nechajte ďalšiu hodinu kysnúť.  Vykysnuté cesto vyklopte na vál a rozdelte ho na 8 dielov. Z každého spravte jeden dalamánek, z vrchu ho potrite vodou pomúčte a dajte na plech, tam ho ostrým nožom v strede narežte a posypte hrubou soľou alebo rascou. Nechajte na plechu ešte ďalších 20min kysnúť. Zatiaľ pripravte rúru, ktorú vyhrejte na 230°C. Vložte dalamánky do rúry, na spodok rúry dajte misku s vodou budú chrumkavejšie. Po 4 min. znížte teplotu na 200°C a pečte ďalších asi 20min.

a dalamanky z hora det.

Nutella –

200g liekových orechov

3 lyžice kokosového oleja

2 lyžice cukru

1 lyžica agávového sirupu

štipka soli

2 až 3 lyžice karobu

Na nutellu si opražte lieskové oriešky tak že ich dáte na 10min do trúby pri teplote 180°C na cca 10min. Potom ich zabalte do utierky a trením sa zbavte šupiek. Takto pripravené oriešky dajte do výkonného mixéru, a mixujte cca 2min, potom pridajte ostatné suroviny a znova chvíľu mixujte. Hotovou nutellou naplnte poháre a ak ju hneď nezjete odložte do chladničky. Suroviny k orechom môžete pridať aj v inom pomere, každý podľa svojej chuti.

a dalamanky orechy opraž.

a dalamanky nutell mix

a dalamanky nutella

a dalamanky. z predu

a dalamanky len

Krásny víkend

s láskou Tina

 

Tina

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *